ADHD (zkratka anglického Attention-deficit/Hyperactivity disorder – porucha pozornosti s hyperaktivitou) patří mezi vrozené neurovývojové poruchy. Porucha se projevuje již od raného dětství, nejvíce ve školním věku, kdy postihuje 3–7 % dětí. Ve 40–50 % případů symptomy přetrvávají do dospělosti. Spíše než hyperaktivita se v tomto období objevují pocity vnitřního neklidu, nadále přetrvává impulzivita a porucha pozornosti.[1]
Pro ADHD se v ČR dříve používaly označení:
- LDE (lehká dětská encefalopatie) či LMD (lehká mozková dysfunkce), které se snažily vystihnout etiologii
- HKP (hyperkinetická porucha), které MKN-11 odstranilo a definovalo jako ADHD[2]
- ADD (porucha pozornosti bez hyperaktivity), které DSM-5 sloučilo do ADHD, které dále rozdělilo na podtypy
Aktuálně používané pojmenování ADHD vychází z popisu projevů této poruchy[3], a dělí se dle MKN-11 a DSM-5 na 3 subtypy[4]:
- ADHD-I (také ADHD-PI, anglicky Predominantly inattentive presentation) - Primárně nepozorný subtyp
- ADHD-H (také ADHD-HI, ADHD-PH, či ADHD-PHI, anglicky Predominantly hyperactive/impulsive presentation) - Primárně hyperaktivní/impulzivní subtyp
- ADHD-C (anglicky Combined presentation) - Kombinovaný subtyp
Porucha pozornosti neznamená neschopnost soustředění, ale narušenou schopnost svou pozornost ovládat. Jedinci s ADHD mohou být schopni koncentrace až nadlidským způsobem (tzv. hyperfokusace), pokud je téma dostatečně intenzivně zajímá, často je prakticky nemožné je od něho odtrhnout.[5] Porucha pozornosti také nijak nesouvisí s inteligencí jedince, ačkoli v důsledku projevů syndromu bývají lidé s ADHD okolím považováni za méně inteligentní než ve skutečnosti jsou.[6]
ADHD patří mezi nejprobádanější duševní a emocionální poruchy.[7] Existuje vícero léčebných postupů, některé s efektivní účinností vyšší, než léčby v kterékoliv jiné oblasti medicíny.[8] Mezi odborníky se však vede debata, nakolik je ADHD v současnosti poddiagnostikováno nebo naopak naddiagnostikováno v souvislosti s předepisováním léků na ADHD[9].
- ↑ CAHOVÁ, Pavlína; PEJČOCHOVÁ, Jana; OŠLEJŠKOVÁ, Hana. Hyperkinetická porucha/ADHD v dospívání a dospělosti: diagnostika, klinický obraz a komorbidity. S. 373–377. Neurologie pro praxi [online]. 2010. Roč. 11, čís. 6, s. 373–377. Dostupné online.
- ↑ ICD-11 for Mortality and Morbidity Statistics [online]. [cit. 2024-02-13]. Dostupné online. Je zde použita šablona
{{Cite web}}
označená jako k „pouze dočasnému použití“.
- ↑ Archivovaná kopie. www.pppnj.adslink.cz [online]. [cit. 2009-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-25.
- ↑ THEINER, Pavel. ADHD od dětství do dospělosti. Psychiatrie pro praxi [online]. psychiatriepropraxi.cz [cit. 2024-10-25]. Dostupné online.
- ↑ HALLOWELL, E. M.; RATNEY, J. J. Poruchy pozornosti v dětství i dospělosti. Praha: Návrat domů, 2007.
- ↑ http://nepozornidospeli.cz/images/ADHD_prowebFIN.pdf
- ↑ Taking Charge of Adult ADHD (Russell A. Barkley), ukázka z knihy dostupná na http://www.russellbarkley.org/images/Taking_Charge_of_ADHD_chapter_excerpt.pdf Archivováno 31. 1. 2012 na Wayback Machine.
- ↑ Management of ADHD (Russell A. Barkley)
- ↑ WWW.BENES-MICHL.CZ, Beneš & Michl. Trendy diagnostiky ADHD: lepší rozpoznání, nebo přehnaná diagnostika? | MT. www.tribune.cz [online]. [cit. 2024-02-21]. Dostupné online.