Antioxidant

Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů – snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů.

Kalotový model glutathionu, antioxidačního metabolitu. Žlutě je znázorněn redoxně aktivní atom síry, který poskytuje antioxidační vlastnosti. Červená, modrá, bílá a tmavě šedá kulička reprezentují kyslík, dusík, vodík a uhlík.

Tím omezují proces oxidace v organismu nebo směsích, kde se vyskytují. Z tohoto důvodu se jako konzervanty přidávají do potravin, které by byly jinak oxidací nadměrně poškozovány (např. rostlinné oleje – viz žluknutí). Konzumovány působí v jistém smyslu pozitivně na zdraví organismu. Ovšem přemíra antioxidantů může spíše škodit,[1] přirozené oxidační procesy tlumit a naopak i oxidanty pomáhají zdraví.[2] Další antioxidanty se vyskytují (nejčastěji ve formě enzymů) v organismu, kde působí podobně, v potravě jsou však bezvýznamné (buďto rychle zanikají, nebo nepřežijí trávicí proces).

Antioxidanty lze dělit na přirozené (v přírodě nebo dané potravině se přirozeně vyskytující, byť normálně třeba v menších koncentracích) a syntetické (ve smyslu uměle vytvořené a bez patřičného relevantního výskytu v přírodě). Obvykle panuje snaha upřednostňovat první skupinu, byť dosavadní výzkumy ukazují na neškodnost používaných umělých antioxidantů.[zdroj?]

Z hlediska konzumenta lze hodnotit přítomnost antioxidantů v potravinách spíše kladně, jednak prodlužují jejich trvanlivost, jednak jejich užívání může mít příznivé účinky na jeho zdraví, neboť snižuje pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny. Antioxidanty ovšem chrání i rakovinné buňky a to i více, takže mohou i škodit.[3] Proto u lidí s rakovinou by se jejich konzumace neměla doporučovat.[4]

  1. PAZDERA, Josef. Zklamání z antioxidantů. osel.cz [online]. 2014-02-02 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. 
  2. PAZDERA, Josef. Oxidanty – noví strážci krevního tlaku. osel.cz [online]. 2012-01-20 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. 
  3. PAZDERA, Josef. Oblíbené antioxidanty rakovině nebrání, ale prospívají. osel.cz [online]. 2015-10-11 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. 
  4. Study shows antioxidant use may promote spread of cancer. medicalxpress.com [online]. 2015-10-14 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Developed by StudentB