Brainstorming

Brainstorming (čti brejnstorming) je technika skupinové kreativity zaměřená na generování co nejvíce nápadů na dané téma. Nosnou myšlenkou je předpoklad, že lidé pracující ve skupině vymyslí na základě podnětů ostatních více důmyslné nápady, než by generovali samostatně. Poprvé s touto myšlenkou přišel v roce 1942 reklamní pracovník Alexander Osborn, jako specifickou metodu ji popsal ve své knize Your Creative Power, kapitola 33: How to organize a squad to create ideas[1].

Nejčastěji se využívá v managementu, podnikání, při hledání optimálních postupů či v prognostice. Volně se překládá i jako burza nápadů (viz Prognóza a překladač Google). Využívá se jak divergentní (kreativní) myšlení, tak i konvergentní (logické) myšlení. Ačkoli se jedná o velmi populární techniku, výzkumy od padesátých let minulého století poukazují na její relativní neúčinnost[2][3].

Na brainstorming také navazuje Osbornův seznam, technika rozvíjející již vygenerovaný nápad. Mezi další skupinové kreativní techniky patří například Delfská metoda

Počet nápadů v závislosti na počtu účastníků
  1. ALEX OSBORN. Your Creative Power. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. LEHRER, Jonah. Groupthink. The New Yorker [online]. [cit. 2020-05-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. GRANT, WorkLife with Adam. Transcript of "The Daily Show's secret to creativity". www.ted.com [online]. [cit. 2020-05-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Developed by StudentB