GIER

Jednostka centralna

GIER (od duń. Geodætisk Instituts Elektroniske Regnemaskine – elektroniczna maszyna licząca Instytutu Geodezyjnego, zwana także drugim komputerem Danii) – w pełni tranzystorowy komputer drugiej generacji skonstruowany w latach 1958-1961 przez duńską firmę Regnecentralen. Przeznaczony przede wszystkim na potrzeby akademickie, swoją nazwę wziął od rządowego Instytutu Geodezyjnego w Danii – instytucji finansującej budowę pierwszego egzemplarza. Językiem programowania wysokopoziomowego dla maszyny był ALGOL. Wyprodukowano i sprzedano około 34[1] egzemplarze komputera GIER.

Przy budowie komputera oraz konsultacjach, projektowaniu i implementacji kompilatora brały udział znane autorytety w dziedzinie informatyki, m.in. Peter Naur, Jørn Jensen, Christian Gram, Esdger Dijkstra. Kompilator GIER Algol uważany był za jeden z najbardziej niezawodnych i najlepiej udokumentowanych w swoich czasach.

Maszyna GIER oraz współpraca z firmą Regnecentralen w środowisku akademickim miała istotny wpływ na informatyzację w Polsce i przyczyniła się do powstania Instytutu Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim. Po sukcesie komercyjnym w Polsce komputery GIER znalazły klientów w państwach bloku wschodniego: Czechosłowacji, Węgrzech, Bułgarii, Rumunii czy Jugosławii.

Stolik operatora
Panel sterowania
Masowa pamięć karuzelowa

Developed by StudentB