Kloaka – u anatomiji životinja – je stražnji otvor koji služi kao jedini otvor za probavni , reproduktivni i mokraćni sistem (ako su prisutni) mnogih kičmenjaka . Svi vodozemci , gmizavci , ptice i nekoliko sisara (monotremata , terneci , zlatna krtica i torbarska krtica ) imaju ovaj otvor, iz kojeg izlučuju i urin i izmet . To je, za razliku od većine sisara Placentalia , koji imaju dva ili tri odvojena otvora za evakuaciju otpadnih i spolnih produkata. Otvori za izlučivanje sa analognom namenom kod nekih beskičmenjaka se ponekad nazivaju i kloakama. Parenje preko kloake poznato je pod nazivom kloakna kopulacija , koje se obično naziva kloaknim poljupcem.
Kloakna regija također je često povezana sa sekretornim organom, kloaknom žlijezdom, koja je umiješana u ponašanje gmizavaca u označavanju pomoću mirisa,[ 1] marsupials,[ 2] vodozrmaca i monotremata .[ 3]
Dijagrami za ilustraciju promena na kloaci kod sisara tokom razvića: A – rani embrionski stadij, prikazuje kloaku koja prima mokraćni mjehur, rektum i Wolffov kanal, kao kod neterijskih kičmenjaka. B – kasnija faza, prikazuje početak pojave nabora koji dijeli kloaku na: *ventralni urogenitalni sinus koji prima sadržaj mokraćnog mjehura , Wolfovih kananala i mokraćovoda i *leđni dio koji prima rektum . C – dalji napredak nabora, dijeljenje kloake na urogenitalni sinus i rektum; mokraćovod se odvojio od Wolffovog kanala i pomiče se prema naprijed. D – završetak formiranja nabora, koji potpuno razdvaja kloaku na ventralni urogenitalni sinus i leđni rektum.[ 4]
^ Carl Gans; David Crews (juni 1992). Hormones, Brain, and Behavior . University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-28124-7 .
^ R. F. Ewer (11. 12. 2013). Ethology of Mammals . Springer. ISBN 978-1-4899-4656-0 .
^ Harris, R. L., Cameron, E. Z., Davies, N. W., & Nicol, S. C. (2016). Chemical cues, hibernation and reproduction in female short-beaked echidnas (Tachyglossus aculeatus setosus): implications for sexual conflict. In Chemical Signals in Vertebrates 13 (pp. 145-166). Springer, Cham.
^ Libbie Henrietta Hyman, A laboratory manual for comparative vertebrate anatomy. 1922 (1920s)