Micelij

Gljivični micelij
Micelij pod mikroskopom.  slika pokriva jednomilimetarski kvadrat.
Drugi izgled micelija pod mikroskopom.  Numerirane oznake međusobno su udaljene po 230 mikrometara.
Ostrigasta pečurka Pleurotus ostreatus) brzo raste na kahvenom talogu (“tozu”)
Micelij ispod trupca

Micelij je vegetativni dio gljiva ili gljivolikih bakterijskih kolonija, koji sadrži masu razgranatih niti, poput mreže ili klupka hifa. Masa hifa ponekad se naziva i „širo“, posebno unutar pečurki. Gljivične kolonije sastavljene od micelija nalaze se u zemljištu i mnogim drugim supstratima. Tipska pojedinačna spora klija u monokarionski micelij koji se ne može reproducirati seksualno; kada se dva kompatibilna monokarionska micelija spoje i formiraju dikarionski, taj micelij može formirati plodna tijela kao što su gljive. Micelij može biti minimalan, formiraći koloniju koja je premala da bi se mogla vidjeti, ili može narasti toliko da prekrije na hiljade hektara kao u rodu Armillaria.

Kroz micelij, gljiva apsorbira hranjive tvari iz svoje okoline. To se događa u dvostepenom procesu. Prvo, hife izlučuju enzime ili na izvor hrane koji razgrađuju biološke polimere na manje jedinice kao što su monomeri. Ti se monomeri apsorbiraju u micelij olakšanom difuzijom i aktivnim transportom.

Miceliji imaju vitalni značaj u kopnenim i vodenim ekosistemima zbog njihove uloge u raspadanju biljnog materijala. Doprinose organskom udjelu tla, a njihov rast oslobađa ugljik-dioksid natrag u atmosferu (vidi ciklus ugljika). Ektomikorizni ekstramatrični micelij, kao i micelij mikoriznih gljiva važan su izvor hrane za mnogih beskičmenjaka u tlu.[1]

Sklerocija je kompaktna ili tvrda masa micelija.

  1. ^ Dictionary of the Fungi, 10th Edition. Wallingford, Oxfordshire, UK: CABI Publishing. 2008. str. 445. ISBN 1845939336. Nepoznati parametar |editors= zanemaren (prijedlog zamjene: |editor=) (pomoć)

Developed by StudentB