Porodnost

Země podle porodnosti

Porodnost (latinsky natalita) je elementární demografický ukazatel udávající podíl narozených z určité skupiny za určité časové období. Uvádí se v promilích (‰), tedy v přepočtu na 1 000 jedinců. Je ovlivněna velikostí časové jednotky a také rozsahem sledované populace.

Základním ukazatelem je hrubá míra celkové porodnosti (hmcp), čili počet narozených na 1 000 osob středního stavu obyvatelstva (S) za 1 kalendářní rok. Mezi vedlejší ukazatele se řadí hrubá míra mrtvorodnosti (podíl mrtvě narozených) a hrubá míra živorodnosti (podíl živě narozených), která bývá označována také jako hrubá míra porodnosti (hmp).

Ve vyspělých zemích dosahuje rozdíl hodnot mezi hrubou mírou celkové porodnosti a živorodnosti 0,1 až 0,3 .

K zajištění prosté reprodukce v populaci s průměrnou délkou života 70 let je zapotřebí hrubé míry porodnosti alespoň 15 ‰. Maximální teoretická hmp v lidské populaci se odhaduje na přibližně 60 ‰. Reálná hmp se pohybuje od 51 ‰ v Nigeru po 7 ‰ v Hongkongu. Česká republika se řadí mezi státy s nejnižší porodností – v roce 2005 byla s hmp 9 ‰ na 212. místě z 224 sledovaných zemí světa.


Developed by StudentB