Snimatelj (ili direktor fotografije) je osoba koja koordinira i nadzire rad saradnika, kao što su asistent snimatelja, itd. Snimatelj sarađuje s ostalim članovima filmske ekipe, a posebno sa snimateljem zvuka, scenografom, i naravno režiserom. Važno znanje snimatelja je s područja fotografije i oblikovanja rasvjete.
U snimatelj bira filmsku traku, objektive, filtere itd. kako bi snimio scenu u skladu s namjerama režisera. Odnosi između snimatelja i režisera se razlikuju; u nekim slučajevima režiser će omogućiti snimatelju potpunu nezavisnost; u drugima mu ne dozvoljava gotovo ništa, čak ide tako daleko da precizira tačnu poziciju kamere i odabir objektiva. Takav nivo saradnje nije uobičajen čim režiser i snimatelj upoznaju jedni druge; režiser će obično objasniti snimatelju ono šta se želi od scene vizualno, i ostaviti snimatelju dovoljno širine u postizanju tog efekta.
Nekoliko američkih snimatelja su postali režiseri, uključujući imena kao što su Barry Sonnenfeld, koji je bio prvi snimatelj braće Coen; Jan de Bont, snimatelj na filmovima kao što su Umri muški i Sirove strasti, a režirao je filmove Speed i Twister. Wally Pfister, bio je snimatelj na trilogiji filmova Christophera Nolana Batman, a svoj rediteljski prvijenac napravio je sa filmom Transcendence. [1]